Regularne inwestowanie

Co zrobić, by systematycznie pomnażać kapitał?

To pytanie spędza sen z powiek nie tylko Tobie. Przecież wiesz na czym polegają inwestycje, zdajesz sobie sprawę z tego, że budowa majątku wymaga nakładów czasu i dyscypliny. Co możesz poprawić? Odpowiedź jest prosta. Wystarczy, że znajdziesz odpowiednie narzędzia.

Czas daje Ci szansę na wykorzystanie siły procentu składowego. Żeby być dobrym inwestorem nie musisz mieć setek tysięcy złotych. Nawet zaczynając od stosunkowo niewielkich kwot, przy odpowiednim  planie oraz dyscyplinie w jego realizacji, możesz liczyć na znaczące zyski.

Regularnie zwiększając kwotę inwestycji, podwyższasz kwotę od której naliczane są Twoje zyski. W ten sposób systematycznie budujesz swój kapitał zwiększając zarówno podstawę jak i same zyski. W długim okresie to właśnie wypracowywane systematycznie zyski będą znacząco wpływały na wysokość Twojego majątku. Każdy dodatkowo zarobiony procent ma istotny wpływ na ostateczny efekt Twojej inwestycji. Pamiętaj jednak, że wyższe zyski to również większe ryzyko. Spójrz na wykres poniżej.

 

Systematyczne inwestowanie w różne klasy aktywów

 

Jak zabezpieczyć swoje inwestycje?

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Zasada jest tu prosta. Im większe oczekiwane zyski, tym wyższe ryzyko związane z inwestycją.  Każdy świadomy inwestor wie, że długoterminowe inwestowanie przynosi najwięcej korzyści. Jak wykorzystać szansę na zysk związany z takim inwestowaniem, jednocześnie ograniczając ryzyko? Systematyczne wpłaty rozłożone w czasie zbudują Twój kapitał. Dodatkowo dzięki temu unikniesz ryzyka rozpoczęcia dużej inwestycji w "złym momencie". Możesz w ten sposób zbudować portfel relatywnie ryzykownych inwestycji, które przyniosą Ci więcej zysków, a ryzyko związane z nimi rozłożysz w czasie. Jeśli chcesz systematycznie budować kapitał, to spadki i wzrosty na giełdzie nie powinny wpływać na Twoje decyzje o wpłatach. To naturalne, że będziesz trafiał na momenty hossy i bessy. Próba dobierania "najlepszego" momentu, może spowodować, że zachwieje się systematyczność całego Twojego planu inwestycyjnego. Najczęściej takie działanie przynosi o wiele gorsze efekty, a trafienie w "idealny" moment nie udaje się większości indywidualnych inwestorów. Poniżej przedstawiamy wykres obrazujący stabilność zachowania inwestycji.

 

Porównanie systematycznego inwestowania z inwestycją jednorazową

 

Planowanie się opłaca!

Każda decyzja wymaga odpowiedniego planu działania, w szczególności decyzja inwestycyjna. Plan w inwestowaniu ma znaczenie podstawowe! Po pierwsze, decydując się na systematyczną budowę kapitału musisz wiedzieć do jakiej kwoty dążysz. Po drugie, ile czasu dajesz sobie na jej osiągnięcie. Po trzecie, z jakich form inwestycji chcesz korzystać? Dajemy Ci do dyspozycji nasz kalkulator systematycznego inwestowania. Pozwoli Ci policzyć jaką kwotę powinieneś systematycznie odkładać, aby osiągnąć zaplanowany cel. Zastanów się jaką strategię inwestycyjną chciałbyś realizować – im bardziej ryzykowne inwestycje tym wyższe zyski możesz realizować i tym szybciej możesz osiągnąć planowane cele. Jeśli twój plan jest relatywnie krótki, to oczywiście istnieje większe ryzyko, że możesz przy bardziej ryzykownej strategii trafić na zły moment. Wybierając stopę zysku dla swojej inwestycji możesz sprawdzić w jakim czasie osiągniesz cel. Tabela, którą widzisz poniżej wskazuje jakie długoterminowe stopy zwrotu są możliwe do osiagnięcia dla poszczególnych kategorii strategii i jaki jest rekomendowany czas inwestycji w ramach tych strategii. Czas inwestycji i ryzyko z nią związane to kluczowe decyzje, które będą miały wpływ na wysokość Twojego przyszłego kapitału.

Rodzaj strategii inwestycyjnej Ryzyko Roczne stopy zwrotu możliwe do osiągnięcia w długim horyzoncie czasu Rekomendowany minimalny czas trwania inwestycji
Agresywna Wysokie 10 – 11% 5 lat
Zrównoważona Średnie 9 – 10% 3 lata
Konserwatywna Niskie 6 – 8% 2 lata

 

Dlaczego jesteśmy dla Ciebie?

Oferujemy proste i przejrzyste rozwiązania, które pomogą Ci zrealizować Twoje plany. Nie musisz decydować się na drogie i skomplikowane produkty! Korzystając z naszej oferty otrzymasz:

  • Portfel inwestycyjny dopasowany do Twoich planów,
  • Twoimi inwestycjami zajmą się doświadczeni i uznani na rynku Doradcy Inwestycyjni, to oni decydują w co i kiedy inwestować,
  • Internetowe konto inwestycyjne, które da Ci bieżący wgląd w stan Twoich środków i podejmowane decyzje inwestycyjne,
  • Poprzez prostotę i jasną konstrukcje oferujemy Ci rozwiązanie znacznie tańsze od najpopularniejszych na rynku produktów oferowanych jako plany/programy inwestycyjne. Eliminujemy wszelkie zbędne opłaty i ograniczenia, które często w tego typu produktach się pojawiają.
  • Chcemy pomóc zrealizować twój plan. Wiemy, że nie jest łatwo być systematycznym i zdyscyplinowanym, zwłaszcza jeśli chodzi o pieniądze. Aby Ci to ułatwić oferujemy dodatkowy bonus dzięki któremu systematyczność będzie Ci się opłacać.