Komentarz rynkowy I kwartał 2019 roku

W pierwszym kwartale rynki finansowe, a zwłaszcza krajowy rynek finansowy...


czytaj dalej

Wzrost zmienności na horyzoncie

Obecnie indeksy rynków akcji znajdują się na bardzo interesujących poziomach. Mamy widoczną poprawę sentymentu rynkowego, która została zapoczątkowana na rynkach rozwiniętych na przełomie stycznia i lutego.

czytaj więcej

Kolejny atak na 2000 punktów na WIG20 bardzo możliwy

Po największym miesięcznym wzroście WIG20 od marca 2010 roku (WIG20 wzrósł o 9,52%), kwiecień rozpoczął się od korekty. W poprzednim miesiącu gwiazdami naszego rynku były sektory wcześniej omijane, czyli banki i energetyka.

czytaj więcej

„Gołębi" ton Fedu pomógł giełdom

Przewodnicząca Rezerwy Federalnej Janet Yellen przedstawiła gołębie nastawienie do kształtowania polityki monetarnej w najbliższym okresie. Retoryka wystąpienia szefowej Fedu dała do zrozumienia, że poprzednio zakładana droga do zacieśniania pieniężnego może być łagodniejsza. Wcześniej oczekiwane cztery podwyżki stóp procentowych na ten rok wydają się już bardzo mało realne.

czytaj więcej

Perspektywa rynku surowców

Jeżeli oczekiwania co do wzrostu inflacji oraz utrzymanie pozytywnego globalnego wzrostu gospodarczego w najbliższych miesiącach się zmaterializują surowce mogą być ciekawą klasą aktywów do inwestowania.

czytaj więcej

Wzrostowy luty na rynku akcji

Na poprawę sentymentu rynkowego wpłynęło odreagowanie indeksów europejskich oraz amerykańskich. Po okresie dużo słabszego zachowania polskiego rynku akcji w stosunku do rynków rozwiniętych od 3 miesięcy mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Mimo istotnych czynników ryzyka, które ciążą nad polską giełdą nasz rynek pokazuje relatywną siłą.

czytaj więcej

Czym jest REIT, czyli jak uzyskiwać dochody z najmu

Rynek nieruchomości przeznaczonych na wynajem jest w wielu krajach w dużym stopniu opanowany przez REIT-y (Real Estate Investment Trust). Podmioty te są wyspecjalizowane w czerpaniu zysków z najmu – posiadają nieruchomości i wynajmują powierzchnię.

czytaj więcej

Dywidend w 2016 roku będzie pod dostatkiem

Rok 2015 obfitował w dywidendy, a Skarb Państwa tylko z pięciu gigantów – PKN Orlen, KGHM, PZU, PGE i PGNiG – otrzymał ponad 3 mld zł. Już dziś wiadomo, że m.in. Bank PEKAO wypłaci posiadaczom swoich akcji ponad 2,2 mld zł co może być dobrym prognostykiem dla inwestorów liczących na zyski powiązane ze strumieniem dywidend.

czytaj więcej