Komentarz miesięczny – Wrzesień 2018

W sierpniu silnie traciły na wartości waluty Turcji, Indii i Argentyny.


czytaj dalej

Poprawa sentymentu na rynkach akcji

W ostatnim okresie na światowych rynkach finansowych mamy wyraźny powrót większego apetytu na aktywa o podwyższonym ryzyku. Głównym beneficjentem poprawy sentymentu są rynki akcyjne. Dobre zachowanie giełd amerykańskich, europejskich oraz rynków wschodzących od początku miesiąca na pewno bardzo cieszy inwestorów.

czytaj więcej

Sprawdź swoją strategię inwestycyjną - test asset management bez żadnych zobowiązań

Załóż bezpłatne konto DEMO »

W oczekiwaniu na ruch Fedu

Od początku października na rynkach akcji mamy do czynienia z odreagowaniem zdecydowanych spadków z II połowy minionego miesiąca. Powiew optymizmu, który napłynął na rynek w ostatnim czasie, paradoksalnie wynika w dużej mierze z publikacji słabszych danych z amerykańskiej gospodarki.

czytaj więcej

RPP może się zdecydować na kolejne cięcie

Niski odczyt w stosunku do założonego celu inflacyjnego i zarazem sporego ryzyka negatywnej kontrybucji na PKB, może, wbrew powszechnym oczekiwaniom, spowodować zmianę założeń RPP co do zgłaszanej polityki monetarnej. Innymi słowy, wydaje się dość prawdopodobne, że przedstawiciele RPP jednak zdecydują się na kolejną obniżkę stóp.

czytaj więcej

Oczy zwrócone na Amerykę

Rynek polski w ostatnim okresie jest trochę w cieniu trwającej kampanii wyborczej oraz oczekiwanej czwartkowej decyzji amerykańskiego banku centralnego. Mimo kolejnych obietnic wyborczych składanych przez polityków rynek próbuje wycenić ich wpływ na dany sektor oraz realność ich wprowadzenia.

czytaj więcej

Oczy świata zwrócone na Chiny

Dobrym przykładem wzrostu znaczenia rynku chińskiego na arenie międzynarodowej jest zachowanie amerykańskiej giełdy, która zawsze była dobrym prognostykiem dla globalnej koniunktury.

czytaj więcej

Japonia zaskakuje w górę, a wyniki polskich banków lepsze od prognoz

Większość banków notowanych na giełdzie w Warszawie opublikowała już półroczne wyniki finansowe. Okazały się one w większości przypadków lepsze od prognoz rynkowych. Mimo trudnego otoczenia rynkowego, w którym muszą funkcjonować banki, były one w stanie wypracować zadowalające rezultaty finansowe.

czytaj więcej

Inwestorzy nie są jeszcze pewni

Na polskim rynku sezon publikacji wyników spółek za pierwsze półrocze 2015 r. powoli nabiera tempa. Do tej pory poznaliśmy tylko kilkanaście raportów zaprezentowanych przez spółki. Trudno na razie wyciągać z tak małej próby daleko idące wnioski. Kulminacja raportów przypadnie na ostatnie dni sierpnia.

czytaj więcej