Komentarze rynkowe

Zakres od:
do:
 
 

Komentarz tygodniowy 8 kwietnia 2024 roku (2024-04-08)

Ostatnie tygodnie dostarczają inwestorom rynku walutowego bardzo dużo emocji i podwyższonej zmienności. Notowania głównej pary walutowej, czyli EURUSD potrafią zaliczyć tylko w ciągu jednej sesji wzrost czy spadek o blisko 1%. Wszystko to za sprawą napływających danych gospodarczych i bardzo dużej niepewności co do kondycji najważniejszych gospodarek świata oraz kształtowania się stóp procentowych w najbliższej przyszłości.
 

Komentarz tygodniowy 25 marca 2024 roku (2024-03-25)

Bank Japonii odszedł od polityki ujemnych stóp procentowych i dokonał pierwszej od 17 lat podwyżki. Główna stopa procentowa wynosi od 21 marca 0,1%. Ponadto BOJ zrezygnował z programu kontroli krzywej dochodowości, zobowiązując się jednocześnie do dalszego skupu długoterminowych obligacji rządowych.
 

Komentarz tygodniowy 18 marca 2024 roku (2024-03-18)

O poprzednim tygodniu zdecydowanie możemy stwierdzić, że należał do ciekawych, gdyż obfitował w wiele danych makroekonomicznych z USA, na które czekali inwestorzy. Cotygodniowe dane z rynku pracy tzw. jobless claims, informujące nas o liczbie nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych oraz czwartkowy odczyt inflacji PPI w USA. Z początkiem tygodnia opublikowane zostały także ostateczne dane o inflacji CPI w lutym z Niemiec oraz o inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych.
 

Komentarz tygodniowy 11 marca 2024 roku (2024-03-11)

Ceny złota w ubiegłym tygodniu wyznaczyły nowe historyczne maksima blisko poziomu 2200 USD, w całym tygodniu notując blisko 5% wzrost cen. Ciężko jest jednak odpowiedzieć na pytanie co stoi za tak dużymi wzrostami cen złota. • Czy to spadające rentowności amerykańskich obligacji, które mogą świadczyć o nadchodzących obniżkach stóp procentowych? • Czy może problemy i obniżenie ratingu New York Community Bancorp, co wznieca wśród inwestorów obawy o problemy systemowe w amerykańskiej bankowości? • Czy może to informacje o dużych zakupach surowca przez Chiny?
 

Komentarz tygodniowy 4 marca 2024 roku (2024-03-04)

Duża wiara inwestorów w masowe zastosowanie sztucznej inteligencji w firmach, szczególnie widoczna jest na rynku amerykańskim, gdzie jest to w ostatnim czasie główny temat inwestycyjny. Gwiazda wspaniałej siódemki to NVIDIA. Symbol obecnej hossy napędzającej wiarę w masowe zastosowanie sztucznej inteligencji nadal świeci bardzo mocno. W ostatnim tygodniu wartość akcji przekroczyła kapitalizację dwóch trylionów dolarów.
 

Komentarz tygodniowy 26 lutego 2024 roku (2024-02-26)

W czwartek została potwierdzona informacja dotycząca uruchomienia dla Polski ok. 137 mld euro zablokowanych środków z UE. Przełożyło się to również na nowe maksima indeksów oraz umocnienie polskiego złotego do głównych par walutowych. Pozytywny sentyment rynkowy może również utrzymać się w kolejnych dniach. Może to zaowocować kontynuowaniem obecnego trendu.
 

Komentarz tygodniowy 19 lutego 2024 roku (2024-02-19)

Za nami tydzień globalnego wzrostu rentowności obligacji skarbowych. To już kolejny tydzień z rzędu, gdy rentowności rosną, przez co osiągają obecnie tegoroczne szczyty. Działo się tak za sprawą publikacji danych o inflacji na świecie. Z kolei polski rynek akcji po dobrym, mocno wzrostowym czwartym kwartale ubiegłego roku, od początku 2024 roku złapał lekką zadyszkę.
 

Komentarz tygodniowy 12 lutego 2024 roku (2024-02-12)

Miniony tydzień minął pod znakiem nowych rekordów indeksów na rynku amerykańskim. Indeks S&P500 po raz pierwszy w historii zamknął swoje notowania powyżej poziomu 5 000 punktów. Polski rynek akcji dopiero wkracza w sezon wynikowy - najważniejsze spółki opublikują w najbliższym czasie swoje wyniki. Ocena ich dokonań przez inwestorów może wpłynąć na sentyment rynkowy w najbliższym czasie.
 

Komentarz tygodniowy 5 lutego 2024 roku (2024-02-05)

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy bardzo istotne dane i decyzje z USA. Przełożyły się one na dużą zmienność głównej pary walutowej – EURUSD. Kurs EURUSD z kolei ponownie znalazł się poniżej poziomu 1,08, a indeks dolara bardzo blisko poziomu 104. Zmienność nie ominęła także krajowej waluty, która była pod zauważalnym wpływem wydarzeń na rynkach bazowych.
 

Komentarz tygodniowy 29 stycznia 2024 roku (2024-01-29)

Za nami raczej leniwy miniony tydzień na rynkach obligacji, jak zresztą cały początek roku. Na polskim rynku akcji z kolei, po bardzo dobrych stopach zwrotu polskich spółek w czwartym kwartale, oczekiwania inwestorów na kontynuację tej tendencji pozostają na wysokim poziomie.
 

Komentarz tygodniowy 22 stycznia 2024 roku (2024-01-22)

Zapoczątkowany w 4Q 2023 roku trend na spadki globalnych rentowności, zdaje się od początku roku zmieniać kierunek. Przyczyną tej sytuacji jest zauważalne pogorszenie się optymizmu co do rychłego i intensywnego początku obniżek stóp przez ECB i FED. Jeszcze niespełna kilka tygodni temu rynkowy konsensus dostrzegał możliwości pierwszych obniżek w 1Q 2024. Aktualnie te oczekiwania przesunęły się dla USA jak i strefy EURO na 2Q 2024.
 

Komentarz tygodniowy 15 stycznia 2024 roku (2024-01-15)

W piątek 5 stycznia opublikowany został zaskakująco niski odczyt inflacji za grudzień. Sprawił on, że dla polskich obligacji skarbowych początek minionego tygodnia był bardzo udany.
 

Komentarz tygodniowy 8 stycznia 2024 roku (2024-01-08)

Pierwszy tydzień nowego roku przyniósł wzrosty cen ropy naftowej, ochłodzenie nastrojów rynkowych oraz wzrost dolara w stosunku do do euro o niemal 1%. Rentowności obligacji niemieckich i amerykańskich urosły o około 15 pb, a rentowności obligacji korporacyjnych, zwłaszcza tych gorzej przez rynek postrzeganych emitentów, urosły nawet o 30 pb.
 

Komentarz tygodniowy 2 stycznia 2024 roku (2024-01-02)

Końcówka ubiegłego bardzo udanego 2023 roku przebiegła w atmosferze spokojnego wzrostowego handlu, co przyczyniło się do nowych historycznych rekordów notowań na kilku rynkach. Systematyczny wzrost notowań indeksu WIG20 przyniósł tegoroczne maksima na poziomie 2 380 pkt. Ostatnie dwa tygodnie grudnia okazały się nad wyraz przychylne dla bazowych rynków obligacji, które w okresie okołoświątecznym kontynuowały swój trend rysowany od dobrych kilku tygodni.
 

Komentarz tygodniowy 18 grudnia 2023 roku (2023-12-18)

W Polsce w minionym tygodniu najistotniejszym wydarzeniem mogącym mieć wpływ na obligacje, był finalny odczyt inflacji CPI. Inflacja CPI w listopadzie wyniosła 6,6% r/r i pozostała na poziomie z października. Główny Urząd Statystyczny zrewidował w górę wstępny szacunek, wskazujący na spadek CPI do 6,5% r/r. Źródłem rewizji był wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych.
 

Komentarz tygodniowy 11 grudnia 2023 roku (2023-12-11)

Do końca roku zostały już tylko trzy tygodnie. Intensywny handel akcjami na giełdzie prawdopodobnie zostanie jeszcze utrzymany tylko przez najbliższe dwa tygodnie. Okres świąteczno-noworoczny statystycznie charakteryzuje się niższą płynnością. Obecnie część inwestorów pozycjonuje swój portfel pod sektory, które w kolejnym roku mogą przynieść wysokie stopy zwrotu. Okres pierwszej połowy grudnia to czas, kiedy pojawia się wiele opracowań rynkowych dotyczących strategii w kontekście 2024 roku.
 

Komentarz tygodniowy 4 grudnia 2023 roku (2023-12-04)

Pierwszy dzień grudnia zaczął się na polskiej giełdzie bardzo silnymi wzrostami. Najbardziej zyskiwał na wartości indeks WIG20, który ustanowił tegoroczne maksimum. Katalizatorem do silnych wzrostów była publikacja wskaźników PMI dla przemysłu europejskiego, które okazały się lepsze od oczekiwań rynkowych.
 

Komentarz tygodniowy 27 listopada 2023 roku (2023-11-27)

Ubiegły tydzień na globalnych rynkach stopy procentowej był znacznie spokojniejszy niż kilka wcześniejszych. Wiązało się to głównie z obchodzonym w Stanach Zjednoczonych czwartkowym Świętem Dziękczynienia. Tego dnia rynek amerykański nie brał udziału w obrotach, natomiast piątek charakteryzował się krótszym dniem handlu. W takim otoczeniu i za sprawą publikowanych mieszanych danych makroekonomicznych, tydzień upływał pod znakiem mniejszej zmienności i przyniósł delikatne wzrosty rentowności obligacji skarbowych.
 

Komentarz tygodniowy 20 listopada 2023 roku (2023-11-20)

We wtorek ubiegłego tygodnia miał miejsce odczyt inflacji bazowej CPI w Stanach Zjednoczonych. Niższy odczyt zaskoczył rynek, co przyczyniło się do globalnego wzrostu cen obligacji. Indeks WIG20 w dniu publikacji wskaźnika inflacji w USA z impetem pokonał poziom tegorocznego maksimum, który wynosił 2200 punktów. W dniu tym wzrost indeksu WIG20 wynosił 4,85%.
 

Komentarz tygodniowy 13 listopada 2023 roku (2023-11-13)

Sezon publikacji wyników finansowych za trzeci kwartał w pełni. W minionym tygodniu poznaliśmy kolejną porcję wyników spółek, które pozwolą lepiej ocenić perspektywy poszczególnych branż w najbliższych kwartałach. Kompleksowa analiza zaprezentowanych raportów analitycznych pozwoli lepiej pozycjonować się w kolejnych kwartałach. Pozytywny sentyment rynkowy był szczególnie widoczny w segmencie największych spółek. Nie widać na razie rozlania się optymizmu inwestorów na zachowanie najmniejszych spółek zgrupowanych w indeksie sWIG80.