Komentarze rynkowe

Zakres od:
do:
 
 

Komentarz tygodniowy 5 czerwca 2023 roku (2023-06-05)

Dobre nastroje panowały na rynku amerykańskim, na którym prym wiodą spółki powiązane ze sztuczną inteligencją. Moda trwa w pełni, co przypomina trochę zachłyśnięcie się inwestorów podobne do tego, jakie miało miejsce podczas „bańki internetowej”. Wielu jednak uważa, że wykorzystanie sztucznej inteligencji w gospodarce jest odkryciem na miarę powstania Internetu.
 

Komentarz tygodniowy 29 maja 2023 roku (2023-05-29)

Na polskim rynku akcji w pełni trwa raportowanie wyników za 1 kwartał 2023 roku. W ostatnich dniach maja nastąpi kumulacja i wysyp raportów spółek.
 

Komentarz tygodniowy 22 maja 2023 roku (2023-05-22)

Miniony tydzień przyniósł kolejną przecenę na obligacjach rynków bazowych. W ruchu za rynkami bazowymi przeceniały się również polskie obligacje skarbowe. Globalnie rynki nadal przyglądają się sytuacji w Stanach zjednoczonych dotyczącej rozwiązania kryzysu zadłużenia.
 

Komentarz tygodniowy 15 maja 2023 roku (2023-05-15)

„Rada ocenia, że osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz ze spadkiem cen surowców będzie nadal wpływać ograniczająco na globalną inflację, co oddziaływać będzie również w kierunku niższej dynamiki cen w Polsce. Do spadku krajowej inflacji będzie się przyczyniać osłabienie tempa wzrostu PKB, w tym konsumpcji, następujące w warunkach istotnego obniżenia dynamiki kredytu. W efekcie Rada ocenia, że dokonane wcześniej silne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie prowadzić do obniżania się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP” – napisano w komunikacie po posiedzeniu RPP.
 

Komentarz tygodniowy 8 maja 2023 roku (2023-05-08)

Majówkowy tydzień był bardzo obfity pod względem decyzji głównych banków centralnych. Poznaliśmy decyzję amerykańskiego banku centralnego odnośnie stóp procentowych, który podniósł główną stopę procentową o 25 pb. Decyzję podejmował także europejski bank centralny, który również nie zaskoczył rynku i podniósł główny benchmark o 25 pb do poziomu 3,25%. Jest to najwyższy poziom w strefie euro od 2008 roku.
 

Komentarz tygodniowy 24 kwietnia 2023 roku (2023-04-24)

Niewątpliwie bardzo dobrze radzi sobie w ostatnim czasie największy indeks warszawskiej giełdy czyli WIG20. W zakończonym już tygodniu, podobnie zresztą jak i w niemal całym kwietniu WIG20 zdecydowanie przewyższa stopą zwrotu za ostatnie okresy największe indeksy w USA. W poprzednim tygodniu z impetem przebił poziom 1900 pkt., zbliżając się do poziomów z początku roku.
 

Komentarz tygodniowy 17 kwietnia 2023 roku (2023-04-17)

Miniony tydzień to dużo istotnych danych makroekonomicznych publikowanych w USA. Odczyty inflacji CPI, PPI i dane o sprzedaży detalicznej wprowadziły dużo zmienności na amerykańskie giełdy, które nie mogły obrać jednego, zdecydowanego kierunku. Z kolei uspokojenie sytuacji w sektorze bankowym ochłodziło czasowo obawy o poważny kryzys i skierowało uwagę ponownie w kierunku inflacji.
 

Komentarz tygodniowy 3 kwietnia 2023 roku (2023-04-03)

Pewnego rodzaju ustanie niepokojów wywołanych sytuacją w sektorze bankowym przełożyło się na zauważalne odreagowanie na rynku ropy. Z kolei na polskiej giełdzie nadal bardzo dobrze spisują się małe spółki, które od początku roku dynamicznie zyskują na wartości. W tym tygodniu w środę odbędzie się posiedzenie RPP, na którym zapadnie decyzja w sprawie stóp procentowych. Rynek oczekuje, że stopy pozostaną na niezmienionym poziomie.
 

Komentarz tygodniowy 27 marca 2023 roku (2023-03-27)

Sentyment na rykach finansowych ponownie miał decydujący wpływ na zmiany cen surowców na rynkach światowych. Zarówno złoto, synonim bezpiecznej przystani na wypadek ewentualnego kryzysu finansowego, jak i ropa, której ceny zmieniają się wraz z oceną inwestorów dotyczącą perspektyw gospodarczych, utrzymały zmienność obserwowaną w minionym tygodniu.
 

Komentarz tygodniowy 20 marca 2023 roku (2023-03-20)

Ubiegły tydzień minął pod ogromną presją w sektorze bankowym. Miała ona przełożenie na wszystkie klasy aktywów, w tym na rynek długu. W tym tygodniu przed nami kluczowe wydaje się posiedzenie FED, na którym zapadnie decyzja co dalej ze stopami procentowymi w Stanach. Opublikowane zostaną także dane z polskiej gospodarki za luty.
 

Komentarz tygodniowy 13 marca 2023 roku (2023-03-13)

Poprzedni tydzień na globalnych rynkach akcji był bardzo emocjonujący. Uwaga inwestorów była zwrócona na wydarzenia za oceanem. Amerykański sektor bankowy przeżywał trudne chwile, a to wszystko za sprawą upadku banku Silicon Valley Bank. Informacje te wywołały dosyć silną reakcję na rentownościach amerykańskich obligacji skarbowych, które mocno spadały.
 

Komentarz tygodniowy 6 marca 2023 roku (2023-03-06)

Ubiegły tydzień przyniósł lekką poprawę nastrojów na giełdach. Indeks największych polskich spółek WIG20 ponownie oddalił się od psychologicznego poziomu 1800 pkt. Bardzo dobrze od początku roku prezentuje się indeks sWIG80, który nie zwalnia tempa i może pochwalić się wzrostem o ponad 13%. Dobre zachowanie tego indeksu może być wspierane przez lepsze od oczekiwań zachowanie europejskiej gospodarki, która bez większych turbulencji uporała się z kryzysem gazowym.
 

Komentarz tygodniowy 27 lutego 2023 roku (2023-02-27)

W ubiegłym tygodniu mieliśmy do czynienia z kontynuowaniem osuwania się indeksu największych polskich spółek WIG20. Warszawski parkiet od połowy stycznia systematycznie traci na wartości. Szczególnie pod presją są największe spółki, które w końcówce minionego roku cieszyły się największym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych. Obecnie zostały wymazane prawie całe wzrosty indeksu WIG20 od początku roku. Indeks szerokiego rynku WIG jest natomiast na kilkuprocentowym plusie, dzięki spółkom z indeksu mWIG40 oraz sWIG80, które opierają się spadkom.
 

Komentarz tygodniowy 20 lutego 2023 roku (2023-02-20)

Początek tygodnia nie okazał się przychylny dla polskiej waluty. Za osłabieniem złotego przemawiały obawy o decyzje TSUE w sprawie kredytów walutowych w CHF i oczekiwania na dane rynkowe, w tym CPI. Z kolei zaskakująco mocny w ubiegłym tygodniu okazał się dolar amerykański, który to w piątek osiągnął sześciotygodniowe maksima, przy poziomie bliskim 104,5. Jest to spowodowane wyjątkowo solidnymi danymi z rynku pracy, w połączeniu z wolniejszym spadkiem inflacji oraz jastrzębimi wypowiedziami członków FED.
 

Komentarz tygodniowy 13 lutego 2023 roku (2023-02-13)

Przed nami dwa, zapewne podwyższone, odczyty inflacji. I to w dodatku odczyty, których przewidywanie jest obarczone bardzo dużym ryzykiem. Po pierwsze na skutek zmian cen regulowanych i cenników na ten rok, po drugie na skutek zmian wag poszczególnych komponentów CPI, aby lepiej odwzorować zeszłoroczny koszyk konsumenta. Nawet prof. Glapiński wzbraniał się podczas konferencji w przyznaniu, że RPP zakończyła już cykl podwyżek, argumentując to podwyższoną niepewnością co do najbliższych inflacyjnych odczytów. Styczniowy odczyt już w najbliższą środę i z pewnością będzie miał duży wpływ na kształtowanie się rynku w nadchodzących dniach, a może nawet tygodniach.
 

Komentarz tygodniowy 6 lutego 2023 roku (2023-02-06)

Decyzja FED o podwyżce stóp procentowych, publikacja wyników dużych spółek technologicznych, decyzja europejskiego banku centralnego, publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Ubiegły tydzień na rynkach finansowych był bardzo bogaty w wydarzenia gospodarcze oraz publikacje danych makroekonomicznych.
 

Komentarz tygodniowy 30 stycznia 2023 roku (2023-01-30)

Ciąg dalszy stabilizacji. W minionym tygodniu polskie skarbówki wróciły do dolnego zakresu, mimo iż na rykach bazowych rentowności raczej rosły. We Włoszech czy Hiszpanii urosły nawet o 10 punktów bazowych, w Stanach Zjednoczonych o 2 punkty bazowe, podczas gdy rentowności naszej „dziesiątki” spadły o prawie 20 punktów bazowych, do poziomu 5.79%. To najniższy poziom obserwowany od zeszłorocznych wakacji. Wzrosty stóp odnotowaliśmy również na polskich kontraktach IRS. Oznacza to, że nasze obligacje zachowują się w bieżącym okresie wyjątkowo dobrze i dodatkowo potwierdza tezę o rosnącej nadpłynności w krajowych bankach.
 

Komentarz tygodniowy 23 stycznia 2023 roku (2023-01-23)

Krótszy tydzień giełdowy, z uwagi na poniedziałkowe święto w USA wcale nie oznacza, że rynki akcyjne nie dostarczyły zmienności i nie obfitowały w istotne wydarzenia rynkowe. Emocji nie brakuje chociażby ze względu na trwający sezon wynikowy za oceanem. Na nastroje rynkowe wpływają także bankierzy centralni oraz publikowane dane z gospodarki.
 

Komentarz tygodniowy 16 stycznia 2023 roku (2023-01-16)

Pierwszy pełny tydzień 2023 roku utrzymał dobre nastroje na rynkach finansowych. Obligacje skarbowe nie przestają rosnąć. Rentowności pięcioletnich obligacji spadły już od początku roku o ok. 90 punktów bazowych, Z kolei duże spadki wartości amerykańskiej waluty, po których jej kurs znalazł się na wielomiesięcznych minimach okazał się dobrym środowiskiem do wzrostów wielu surowców.
 

Komentarz tygodniowy 9 stycznia 2023 roku (2023-01-09)

Głównym wygranym sektorem pierwszych dni handlu w 2023 roku był sektor bankowy, który dynamicznie zyskiwał i był mocno odpowiedzialny za dobry początek roku. Niektóre banki od początku roku zyskały już nawet dwucyfrowo. Kolejne tygodnie dadzą odpowiedź, czy dobry sentyment do tego sektora zostanie utrzymany.