Komentarze rynkowe

Zakres od:
do:
 
 

Komentarz tygodniowy 22 lipca 2024 roku (2024-07-22)

Rynki obligacji w dalszym ciągu podlegają sporym wahaniom i nie są w stanie obrać jednego, wyraźnego kierunku. Niezmiennie kluczowymi czynnikami wpływającymi na zmiany cen obligacji pozostają spekulacje dotyczące wyborów w USA, wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych oraz publikacje danych makroekonomicznych. Na początku tygodnia rentowności obligacji skarbowych w USA spadały, co w dużej mierze było reakcją na weekendowe spekulacje dotyczące wyborów prezydenckich w USA. Jednak w drugiej części tygodnia ruch ten został wymazany i rentowności kończyły tydzień na poziomie sprzed tygodnia.
 

Komentarz tygodniowy 15 lipca 2024 roku (2024-07-15)

Miniony tydzień przyniósł mieszane nastroje na głównych rynkach akcji. Indeksy amerykańskie S&P 500 i Nasdaq 100 wyznaczyły nowe historyczne maksima, napędzane głównie przez sektor technologiczny i sztucznej inteligencji. Jednak końcówka tygodnia w wykonaniu amerykańskich indeksów była już widocznie słabsza i przyniosła korektę, zwłaszcza w sektorze technologicznym, co częściowo wymazało wcześniejsze zyski.
 

Komentarz tygodniowy 8 lipca 2024 roku (2024-07-08)

Miniony tydzień przyniósł kontynuację wzrostów na głównych rynkach akcji, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Indeks Nasdaq 100 przebił poziom 20 000 punktów, ustanawiając nowe historyczne maksimum. S&P 500 również zanotował wzrosty i wyznaczył nowe historyczne maksimum notowań powyżej poziomu 5 500.
 

Komentarz tygodniowy 1 lipca 2024 roku (2024-07-01)

W Polsce Inflacja CPI za czerwiec wyniosła zgodnie z oczekiwaniami 2,6% r/r. Ceny żywności wzrosły o 0,7% m/m, głównie ze względu na wysokie temperatury i wcześniejszy sezonowy spadek cen owoców. Natomiast inflacja bazowa zanotowała kolejny miesiąc z niższym wzrostem m/m, i spadła do 3,7% r/ r.
 

Komentarz tygodniowy 24 czerwca 2024 roku (2024-06-25)

Wszystkie oczy inwestorów skierowane są teraz w stronę Francji, gdzie w nadchodzących dniach odbędą się wcześniejsze wybory parlamentarne. Jeśli ich rozstrzygnięcie rynek odbierze pesymistycznie, wydaje się możliwy powrót do trendu osłabiania euro i walut takich jak PLN, CZK czy HUF.
 

Komentarz tygodniowy 17 czerwca 2024 roku (2024-06-17)

Pogorszenie sentymentu rynkowego odbiło się na polskim rynku akcji. Indeks największych spółek WIG20 zbliżył się do poziomu 2 400 punktów. Cały czas pod presją był sektor bankowy, który od ustanowionego szczytu z początku maja nie może ponownie nabrać wiatru w żagle.
 

Komentarz tygodniowy 10 czerwca 2024 roku (2024-06-10)

Pierwszy pełny tydzień czerwca na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie przyniósł kontynuację przeceny akcji. Najsłabiej radził sobie segment największych spółek. Indeks WIG20 w perspektywie tygodnia stracił na wartości 2,28%, a przecena akcji była napędzana spadkami w sektorze bankowym. Właśnie ten sektor rynku po kilkumiesięcznym wzrośnie w ostatnim czasie, zachowuje się wyraźnie słabiej.
 

Komentarz tygodniowy 3 czerwca 2024 roku (2024-06-03)

W ostatnim tygodniu obserwowaliśmy istotne zmiany na rynku makroekonomicznym. W 2024 roku weszliśmy z nadziejami na szybszy wzrost gospodarczy, napędzany przez konsumpcję prywatną. W Polsce według wstępnego szacunku, inflacja przyspieszyła tylko nieznacznie do 2,5% r/r z 2,4% w poprzednim miesiącu. W porównaniu do poprzedniego miesiąca, ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1% m/m.
 

Komentarz tygodniowy 27 maja 2024 roku (2024-05-27)

W ostatnim czasie widoczna jest lekka przecena na sektorze bankowym, który w perspektywie ostatnich 12 miesięcy bardzo silnie zyskiwał na wartości. Inwestorzy oczekują osłabienia wyników sektora bankowego w przyszłym roku, głównie za sprawą potencjalnych obniżek stóp procentowych. W najbliższym czasie ponownie otrzymamy serię danych, która pozwoli lepiej określić czy problem globalnej inflacji został już opanowany. Dalsze zachowanie polskiego rynku akcji będzie mocno powiązane z globalnym sentymentem na rynkach bazowych.
 

Komentarz tygodniowy 20 maja 2024 roku (2024-05-20)

Dane inflacyjne w USA ponownie wywarły bardzo istotny wpływ na kurs dolara i co za tym idzie, także na rynek surowcowy. Osłabienie dolara sprzyjało cenom złota, które ponownie wzrosło powyżej poziomu 2 400 USD.
 

Komentarz tygodniowy 13 maja 2024 roku (2024-05-13)

Pierwszy pełny tydzień maja był udanym okresem dla inwestorów na warszawskim parkiecie. Wszystkie główne indeksy zakończyły ten okres na plusach. Najmocniej zyskał w ciągu tygodnia indeks mWIG40, który powiększył swój wzrost od początku roku o 3,66%.
 

Komentarz tygodniowy 6 maja 2024 roku (2024-05-06)

„Komitet podjął na dzisiejszym posiedzeniu decyzję o spowolnieniu tempa spadku naszych zasobów papierów wartościowych, zgodnie z opublikowanymi wcześniej planami. W szczególności limit umorzeń skarbowych zostanie obniżony z obecnych 60 miliardów dolarów miesięcznie do 25 miliardów dolarów miesięcznie od 1 czerwca” - prezes FED Jerome Powell.
 

Komentarz tygodniowy 22 kwietnia 2024 roku (2024-04-22)

To już kolejny tydzień na rynku stopy procentowej, w którym obserwujemy niesłabnący sentyment na wzrost rentowności. Ze względu na brak istotnych danych makroekonomicznych, spadające ceny obligacji były spowodowane oddalającym się prawdopodobieństwem tegorocznych obniżek stóp procentowych przez FED.
 

Komentarz tygodniowy 15 kwietnia 2024 roku (2024-04-15)

Inflacja nie wraca tak szybko do celu jakby sobie FED życzył, przez co oddalać się powinny tegoroczne obniżki. Reakcja rynku, w postaci wzrostów rentowności po odczycie o ok. 20 punktów bazowych i przesunięcie oczekiwań dotyczących rozpoczęcia cyklu obniżek z czerwca na wrzesień bieżącego roku, uświadamia, że rynek na tę zmianę retoryki nie był i być może dalej nie jest przygotowany. To przecież miał być rok obligacji, rok rozpoczęcia cyklu obniżek i tak jak zeszły rok w Polsce, rok dwucyfrowych stóp zwrotu. Tymczasem obligacje na całym świecie zachowują się w tym roku najgorzej spośród wszystkich klas aktywów.
 

Komentarz tygodniowy 8 kwietnia 2024 roku (2024-04-08)

Ostatnie tygodnie dostarczają inwestorom rynku walutowego bardzo dużo emocji i podwyższonej zmienności. Notowania głównej pary walutowej, czyli EURUSD potrafią zaliczyć tylko w ciągu jednej sesji wzrost czy spadek o blisko 1%. Wszystko to za sprawą napływających danych gospodarczych i bardzo dużej niepewności co do kondycji najważniejszych gospodarek świata oraz kształtowania się stóp procentowych w najbliższej przyszłości.
 

Komentarz tygodniowy 25 marca 2024 roku (2024-03-25)

Bank Japonii odszedł od polityki ujemnych stóp procentowych i dokonał pierwszej od 17 lat podwyżki. Główna stopa procentowa wynosi od 21 marca 0,1%. Ponadto BOJ zrezygnował z programu kontroli krzywej dochodowości, zobowiązując się jednocześnie do dalszego skupu długoterminowych obligacji rządowych.
 

Komentarz tygodniowy 18 marca 2024 roku (2024-03-18)

O poprzednim tygodniu zdecydowanie możemy stwierdzić, że należał do ciekawych, gdyż obfitował w wiele danych makroekonomicznych z USA, na które czekali inwestorzy. Cotygodniowe dane z rynku pracy tzw. jobless claims, informujące nas o liczbie nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych oraz czwartkowy odczyt inflacji PPI w USA. Z początkiem tygodnia opublikowane zostały także ostateczne dane o inflacji CPI w lutym z Niemiec oraz o inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych.
 

Komentarz tygodniowy 11 marca 2024 roku (2024-03-11)

Ceny złota w ubiegłym tygodniu wyznaczyły nowe historyczne maksima blisko poziomu 2200 USD, w całym tygodniu notując blisko 5% wzrost cen. Ciężko jest jednak odpowiedzieć na pytanie co stoi za tak dużymi wzrostami cen złota. • Czy to spadające rentowności amerykańskich obligacji, które mogą świadczyć o nadchodzących obniżkach stóp procentowych? • Czy może problemy i obniżenie ratingu New York Community Bancorp, co wznieca wśród inwestorów obawy o problemy systemowe w amerykańskiej bankowości? • Czy może to informacje o dużych zakupach surowca przez Chiny?
 

Komentarz tygodniowy 4 marca 2024 roku (2024-03-04)

Duża wiara inwestorów w masowe zastosowanie sztucznej inteligencji w firmach, szczególnie widoczna jest na rynku amerykańskim, gdzie jest to w ostatnim czasie główny temat inwestycyjny. Gwiazda wspaniałej siódemki to NVIDIA. Symbol obecnej hossy napędzającej wiarę w masowe zastosowanie sztucznej inteligencji nadal świeci bardzo mocno. W ostatnim tygodniu wartość akcji przekroczyła kapitalizację dwóch trylionów dolarów.
 

Komentarz tygodniowy 26 lutego 2024 roku (2024-02-26)

W czwartek została potwierdzona informacja dotycząca uruchomienia dla Polski ok. 137 mld euro zablokowanych środków z UE. Przełożyło się to również na nowe maksima indeksów oraz umocnienie polskiego złotego do głównych par walutowych. Pozytywny sentyment rynkowy może również utrzymać się w kolejnych dniach. Może to zaowocować kontynuowaniem obecnego trendu.